Cyklovýlet Polabím z Poděbrad do Kolína přes Libici nad Cidlinou a Žehuň

Cyklovýlet začínající v lázeňském městě Poděbrady, odkud se vydáte po rovině cyklostezkou podél řeky Labe až k soutoku s Cidlinou. Tam Vás trasa povede přes historicky zajímavá místa s archeologickými nalezišti. Cestou budete mít možnost navštívit několik zajímavých muzeí a expozic. Finále výletu je završeno ve městě Kolín, historicky zajímavém a jedním z největším měst Středočeského kraje.

Cykloturistika v Polabí má tu výhodu, že je vzhledem k rovinatému terénu vhodná i pro méně zdatné cyklisty. Cestou se tak můžete pohodlně věnovat poznávání historie. Za tou téměř nejstarší z hlediska českého národa se vydejte do Libice nad Cidlinou. Na konci 10. století tu poblíž soutoku stávalo hradiště významného rodu Slavníkovců. V rámci nelítostného boje o moc a nadvládu sem ale v roce 995 vtrhli Přemyslovci, konkrétně vojsko knížete Boleslava II., sídlo vyplenili a jeho obyvatele povraždili. Slovanské hradiště na blatech, které zde vytvářela Cidlina, vzniklo již v 6. století, bylo poměrně rozsáhlé a opevněné mohutnou hradbou. Na akropoli Slavníkovci vybudovali zděný kostel, dřevěný palác a mincovnu pro ražbu denárů. Brzy po nájezdu Přemyslovci místo znovu opevnili a zřídili tu správní středisko kraje. V areálu dnes uvidíte základy někdejších staveb, sousoší sv. Vojtěcha a sv. Radima z rodu Slavníkovců a krásný pomník s barevnými mozaikami, který přibližuje osudy tohoto místa.

Výlet začíná v Poděbradech, rodišti krále Jiřího, jehož jezdecký pomník uvidíte na náměstí nesoucím jeho jméno. Nachází se zde i barokně upravený zámek, původně gotický hrad, kde se pozdější král narodil. Jeho životu tady zasvětili celou expozici. Město je známým lázeňským letoviskem, takže při cestě z vlakového nádraží do centra projedete lázeňským parkem s několika minerálními prameny a Libenského kolonádou.

Pod zámkem se připojte k Labské cyklotrase (značené též jako cyklotrasa č. 2 a EV4), která vás povede podél lužního lesa po pravém břehu Labe (z pohledu proudu řeky) k jejímu soutoku s Cidlinou. Na tomto malebném místě stojí známá výletní restaurace, takže se tu můžete na chvilku zastavit. Cyklostezka pokračuje po břehu řeky Cidliny a dál přes pole k slavníkovskému hradišti. To jste již na okraji Libice nad Cidlinou, kde se můžete s místními dějinami seznámit ještě v pamětní síni na obecním úřadě. Za pozornost stojí také evangelický kostel v Husově ulici, postavený v roce 1896 podle projektu Čeňka Křičky. Významný architekt odpočívá na zdejším hřbitově v majestátní rodinné hrobce, kterou sám navrhl.

Se značením cyklotrasy č. 4199 pokračujte do Kanína a Opolan, odkud si můžete udělat malou zajížďku k vrchu Oškobrh. Jedná se o jediné vyvýšené místo v širokém okolí, odkud se nabízí nezvyklý výhled do kraje. Kdysi se zde rozkládalo keltské hradiště. Jeho připomínku v podobě malého archeoskanzenu uvidíte v nedalekých Dobšicích, přes které se dostanete do Žehuně. Obec na břehu rozlehlého rybníka se může pochlubit mohutným barokním kostelem sv. Gotharda a veřejně přístupnou kostnicí ze stejné doby. Trasa č. 4199C pokračuje po zánovní cyklostezce, u Žíželického lesa z ní ale odbočte, podjeďte dálnici D11 a zamiřte do Radovesnic II s muzeem veteránů a různých historických strojů. Přes Krakovany přijedete do Týnce nad Labem, kde se znovu setkáte se značením Labské cyklotrasy. Poslední úsek do Kolína vede podél Labe s jeho četnými slepými rameny, která kdysi vznikla regulací vodního toku. V Kolíně Vás Labská stezka dovede těsně k Jiráskovu náměstí, kde z ní odbočíte a přes most u zdymadla Kolín se dostanete na levý břeh, odkud je to již kousek na historické Karlovo náměstí a na nádraží.

load