Posázavská stezka

Vydejte se na pěší výlet romantickou krajinou údolím řeky Sázavy. Trasa výletu prochází chatovou oblastí po levém břehu řeky Sázavy s pěknými vyhlídkami. Vzhledem k tomu, že je trasa v jednom směru dlouhá asi 11 km, můžete využít s dětmi vlakové spojení mezi Petrovem a Kamenným Přívozem.


Posázavská stezka vede v nejatraktivnější části toku řeky Sázava mezi Pikovicemi a Kamenným přívozem. Stezku navrhl pracovník klubu českých turistů Josef Kliment. Po něm je také pojmenována jedna z vyhlídek nad řekou.

První úsek stezky byl otevřen v roce 1920. Lokalitu proslavily i rekreační chaty, které jsou po obou březích řeky stavěny mnohdy na neuvěřitelně strmých skalách. První chaty zde byly již za první republiky. Kolem řeky Sázavy vede také slavná železniční trasa Posázavský Pacifik. Hlavní část trasy vede v hlubokém údolí řeky Sázava.

Vyhlídky jsou v druhé části trasy - Klimentova vyhlídka a Raisova vyhlídka. Nicméně ale žádný vrchol kopce nebo hory na cestě není.

Posázavská stezka je značená červenou barvou. Vede kolem řeky v hlubokém kaňonu, který je lemován strmými skalami. Tyto stavby lemují oba břehy řeky Sázavy. Můžete si také užívat pohledy na řeku z Raisovy vyhlídky.

Tento výlet vede z velké části krásným údolím řeky Sázavy v pohoří Středočeské pahorkatiny. Převýšení je malé, trošku prudší je sestup k řece mezi chatkami. Naopak stoupání zpět do vesnice je velmi pozvolné. Cesty jsou po celou dobu viditelně značené a procházíte se po lesních cestách.

Trasa je vhodná pro rodiny s dětmi a i se psy, avšak pro rodiny s kočárky je trasa nesjízdná.

Občerstvit se můžete v obci Třebsín. Nicméně je lépe, když si vezmete jídlo s sebou neboť v okolí žádné dostupné stravování není.

Od Pikovic směrem na východ vede po úbočí sázavského břehu pěší Posázavská stezka, vybudovaná ve 20. letech 20. století. Je značena jako součást červené turistické trasy č. 0001. Z Pikovic vedou dvě zeleně značené trasy k jihu: 3042 přes Hradištko a Brunšov do Štěchovic, 3043 přes Medník do Třebsína. Rezervací Medník vede od roku 1965 okružní naučná stezka, zčásti souběžná s trasami 0001 a 3043. Cyklistické trasy v oblasti Pikovic značeny nejsou.

Pikovice jsou častým cílovým místem vodáckých plaveb po Sázavě. U mostu je předávací místo pro kánoe, vybavené klecovými kontejnery, a malé parkoviště.

Ve vsi je veřejné tábořiště provozované sborem dobrovolných hasičů, restaurace U Dolejších, smíšené zboží manželů Součkových, kiosek na parkovišti, cukrárna u lávky, ubytovací zařízení KATKA a FEO a tenisové kurty.Adresa:Pikovice, Hradištko, 252 09
load