Cyklovýlet Libickým a Veltrubským luhem u Kolína

Trasa z Velkého Oseka do Kolína přes Liblický a Veltrubský luh měří 13km, zpět z Kolína do Velkého Oseka přes Hradištko a Veltruby 9km. Trasu lze absolvovat i opačným směrem.

Trasa 2, Labská vede z  Velkého Oseka odkud seprojíždí národní přírodní rezervací Libický luh. Poměrně široká lesní cesta vede do chatové osady na pravém břehu Labe, tam  k převozu slouží přívoz Oseček. U přívozu cyklotrasa zabočuje doleva podél řeky.  Po 1,5 kilometru jízdy se dostanete ke zdymadlu Velký osek. Pak se projíždí nedlouhý asfaltový úsek a úzká polní cesta  vás dovede až k přírodní rezervaci Veltrubský luh. Cesta pak dál pokračuje kolem Labe a stejného cyklistického značení, podél vodní elektrárny Klavary  a pak se již odchyluje od Labe. 

Další úsek vede Lesoparkem Borky na okraji Kolína po zpevněné lesní cestě a po asfaltu. Cyklotrasa navazuje na asfaltovou cyklostezku podél Labe, z níž je úchvatný pohled na starý Kolín. Po 600 metrech se vjede na most pro pěší a cyklisty, po kterém se pokračuje až na Kmochův ostrov. V parku na ostrově je příjemný odpočinek. 

Na zpáteční cestě lze využít vlakové spojení, vlakové nádraží se nachází na levém břehu Labe u kmochova ostrova. Pro ty jež rádi absolvují i zpáteční cestu se začíná na pravém břehu Labe, je nutné se přesunout z levého břehu řeky na pravý přes Kmochův ostrov. Dále se pokračuje ulicí Křičkova a kolem pomníku kolínských medvědů( ze známé televizní pohádky) a pak vpravo ulicí Okružní na hlavní Veltrubskou kde se odbočuje doleva. Po pár stech metrech se odbočí ještě  doleva  na asfaltovou cyklostezku vedoucí ven z Kolína. Trasa je lehká a příjemná, jede se přes Hradištko a Veltruby 9km do velkého Oseka, v podstatě tato cyklostezka kopíruje hlavní silnici. 

Během cesty je možné se zastavit ve dvou přírodních parcích - v Národní přírodní rezervaci Liblický luh a Přírodním parku Veltrubský luh.

Liblický luh se rozkládá na ploše 444,49ha a představuje rozsáhlou oblast lužních lesů kde jsou se vyskytuje mnoho druhů motýlů, v tůních se vyskytují plovoucí vodní rostliny okřehek, růžkatec ostnitý či žebratka bahenní. V parku je povoleno pohybovat se pouze po vyznačených turistických cestách.

Veltrubský luh s rozlohou 98, 81 ha je svým přirozeným  přírodním rázem podobný charakteru Liblického luhu, je protkán lužními lesy a mokřady. Proto zde žije množství různých druhů měkkýšů, ohrožený skokan štíhlý a užovka obojková. Park je i zajímavým místem pro milovníky botaniky - v tůních tady roste například rdest vzplývavý, voďanka žabí nebo stulík žlutý. V lese roste jedovatá dymnivka dutá, ohrožený kruštík modrofialový či kruštík polabský.

Během letních dnů poskytují oba parky příjemnou osvěžující procházku.Adresa:Velký Osek, Velký Osek, 281 51
load