Klášter sv. Františka z Assisi ve Voticích

Expozice v bývalém klášteře sv. Františka ve Voticích vám představí příběh této významné památky a dějiny františkánského řádku, prohlédnete si také expozici věnovanou kolektivizaci zemědělství, Vlastivědné muzeum Voticka, Galerii Vladislava Kasky, Galerii sv. Františka nebo domácí kapli s mariánskými freskami.

Klášter ve Voticích byl založen roku 1627 hrabětem Sezimou z Vrtby, tehdejším majitelem votického panství, který tak splnil svůj slib Bohu. Slíbil, že v případě narození syna postaví ve Voticích klášter pro františkánský řád a tento slib dodržel. Nynější podoba kláštera již není originální, současný vzhled stavby pochází z druhé poloviny 18.století kdy byl poměrně zchátralý klášter přestavěn. Skládá se ze čtyř jednopatrových křídel, uprostřed se nachází rajský dvůr s krásnými slunečními hodinami.

Během komentovaných prohlídek kláštera se návštěvníci seznámí s jeho dějinami a způsobem života mnichů františkánského řádu. K vidění je tu např. domácí kaple zdobená mariánskými freskami, bývalá knihovna, kam se vešlo až 4500 svazků a  klášterní jídelna - největší místnost v celém klášteře s  jedinečnou štukovou výzdobou.

Dále si můžete prohlédnout stálou expozici historických kočárků a panenek ze sbírky Anny Čermákové z Benešova. Uvidíte zde kočárky od roku 1900 a na 200 panenek včetně tzv. reborn panenek připomínající živá miminka. Máte možnost navštívit nově otevřené vlastivědné muzeum Voticka, kde prozkoumáte geologii regionu, kroniky, období 2. světové války, exponáty z prvorepublikové éry, nebo řemeslné a zemědělské nástroje převážně z 19. století. Vystaveny jsou také čtvero starých hodinových strojů z věží místních kostelů. Osudy soukromých zemědělců za kolektivizace přibližuje stálá expozice Ve jménu šťastných zítřků. Seznání vás s tím, jak Státní bezpečnost v 50. letech minulého století v prostorách kláštera vyslýchala sedláky z okolí. Součástí výstavy je i jedna z bývalých výslechových místností, která byla upravena do autentické podoby s mřížemi na oknech a dalším vybavením vyšetřovatelů.

V klášterním kostele je oltář sv. Františka z Assisi,  kaple Panny Marie a galerie sv. Františka se sakrálním uměním. Prohlídka galerie je možná po předchozí domluvě.

V blízkosti lze ještě navštívit kapli Božího Hrobu z rok 1688, motýlárium, židovský hřbitov, rozhlednu Václavku nebo se za příznivého počasí projít po 8 km dlouhé naučné stezce "Kolem Votic za poznáním." Pro děti je připravená naučná pátrací hra questing.mail
Adresa:Klášter sv. Františka z Assisi, Klášterní 1, Votice, 259 01
Telefon:+420 775 683 394
+420 317 812 505
E-mail:klaster@votice.cz
Web:www.klaster-votice.cz

Otevírací doba

MěsícDenČas
Květen - Září Út - Ne 10:00 - 12:00 otevřeno
13:00 - 17:00 otevřeno
Říjen - Duben Po - Pá 10:00 - 12:00 otevřeno
13:00 - 16:00 otevřeno

Vstupné

prohlídka kláštera
Plné vstupné:60,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:40,00 CZK
Rodinné vstupné:130,00 CZK Max. 2 dospělí a 2 děti
vlastivědné muzeum
Plné vstupné:20,00 CZK
výstava kočárku a panenek
Plné vstupné:30,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:10,00 CZK
Výklad v cizím jazyce
angličtina
Texty v cizím jazyce
angličtina
Služby a vybavení
parkoviště
stání na kola
bezbariérový přístup
load