Skanzen Solvayovy lomy

Skanzen Solvayovy lomy, muzeum těžby a dopravy vápence, se nachází v Českém krasu u obce a slavného poutního místa Svatý Jan pod Skalou. Skládá se z několik objektů – bývalých provozních a technologických budov a zrekonstruované úzkorozchodné dráhy, po níž se návštěvníci mohou projet. Zajímavostí i atrakcí je také podzemní štola dříve využívaná k přepravě vytěženého vápence.

Solvayovy lomy byly po několik desetiletí, od roku 1918, významným dodavatelem kvalitního vápence pro chemickou výrobu. Lom byl založen, aby zásoboval továrnu v Neštěmicích, kde se vyráběla soda takzvanou Solvayovou metodou, od čehož byl odvozen také název lomu i nynějšího skanzenu. Zdejší zajímavostí byl způsob, jakým se materiál přepravoval mezi jednotlivými částmi areálu. Nebyly k tomu využívány pouze železnice a cesty, ale také jedna ze štol dříve určených k těžbě. Roku 1945 byl lom znárodněn, ale nebyl zrušen. Využívat se přestal až poté, co byl zprovozněn modernější lom u Vinařic.
 
Třicet let po uzavření, roku 1993, se několik přátel a nadšenců rozhodlo založit občanské sdružení a zachránit chátrající areál s dlouhou a bohatou historií. Tak vznikl skanzen Solvayovy lomy, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet jízdu vláčkem po úzkorozchodné dráze, prohlédnout si štolu a vnitřní i venkovní expozice, jejichž součástí jsou například lanové bagry, úzkorozchodné lokomotivy a důlní vozíky.

mail
Adresa:Solvayovy lomy, Svatý Jan pod Skalou, 266 01
E-mail:spol.barbora@seznam.cz
Web:www.solvayovylomy.cz

Otevírací doba

MěsícDenČas
Květen - Červen So - Ne 11:00 - 16:00 otevřeno
Červenec - Srpen Út - Pá 11:00 - 15:30 otevřeno
So - Ne 11:00 - 16:00 otevřeno
Září - Říjen So - Ne 11:00 - 16:00 otevřeno

Vstupné

Vstupné
Plné vstupné:80,00 CZK
Rodinné vstupné:200,00 CZK Max. 2 dospělí a 3 děti
Dětské vstupné:40,00 CZK pro děti do 15 let
Studentské vstupné:40,00 CZK
Seniorské vstupné:40,00 CZK pro osoby nad 65 let
Vstupenky jsou v prodeji pouze v „tramvaji“ . 100 % vstupného jde do rozvoje skanzenu. Velikost skupiny je omezena počtem 30 osob. Prohlídka s průvodcem se koná pouze v případě, že se jí zúčastní alespoň 5 osob platících základní vstupné. Studentské(do 26 let) a seniorské vstupné 40Kč platí pouze pro muzeum a štolu. Jízda vlakem pro obě kategorie návštěvníků stojí 80Kč.
load