Zámek Loučeň

Na zámku poblíž obce Loučeň se vystřídalo mnoho majitelů, ale mezi nejvýznamnější patří tři šlechtické rody – Valdštejnové, Fürstenbergové a Thurn-Taxisové. Atmosféra bohatě dekorovaných a původním mobiliářem vybavených interiérů vás vrátí o mnoho let zpět – do doby, kdy zde žili členové posledně jmenovaného rodu. Velkou atrakcí je také park se zahradními bludišti a labyrinty.

Ve středověku a raném novověku se na Loučeni vystřídalo více nepříliš významných majitelů především z řad nižší šlechty. Velký zlom v historii sídla nastává po stavovském povstání, po němž přicházejí noví majitelé ze ctěného šlechtického rodu Valdštejnů. Od této doby nebyl zámek nikdy prodán a to i přesto, že se zde vystřídaly další dva rody, jmenovitě Fürstenbergové a Thurn-Taxisové. Tyto změny se ale udály v rámci sňatkové politiky. Za současnou podobou zámku stojí slavný barokní architekt František Maxmilián Kaňka.
 
V roce 1809 se pány na Loučeni stali Thurn-Taxisové, kteří zbohatli provozováním poštovních služeb, na něž měli téměř monopol v celé Itálii a střední i západní Evropě. Za jejich správy byl původní zámecký park – dříve v duchu francouzských barokních zahrada – přeměněn na park v anglickém stylu. Za zmínku stojí především jeden z vlastníků, a to Alexandr Thurn-Taxis, příznivce lovu, koňských dostihů a cestování. Jeho žena Marie von Hohenlohe milovala umění, sama krásně malovala a na zámek zvala slavné představitele kulturní scény. Rodinným přítelem byl například skladatel Bedřich Smetana, který zde strávil posledních devět let svého života.
 
Po komunistickém puči zámek zabralo ministerstvo dopravy a využívalo jej jako rekreační a výukové středisko. Od roku 2000 je vlastníkem akciová společnost Loučeň, díky níž byl zámek opraven, vybaven nábytkem a sbírkami a spolu s parkem zpřístupněn veřejnosti. Současný stav zámeckých interiérů a expozice v komnatách vycházejí z podoby kolem roku 1935 ­– k vidění je původní mobiliář doplněný historickým nábytkem a předměty denní potřeby členů rodu Thurn-Taxisů. Je možné využít ubytování buď přímo v zámeckých apartmánech, nebo v přilehlém čtyřhvězdičkovém hotelu Maxmilian Lifestyle Resort.

Zajímavost

V zámeckém parku se nachází labyrintárium ­– soubor 12 zahradních labyrintů a bludišť, který jinde na světě nenajdete. Hledání cesty z tisového nebo palisádového bludiště či světelného labyrintu je atrakce, která pobaví nejen děti, ale i dospělé.
mail
Adresa:Loučeň 1, Loučeň, okres Nymburk, 289 37
Telefon:+420 325 585 381
+420 606 614 590
+420 602 397 589
E-mail:hotel-maxmilian@zamekloucen.cz
infocentrum@zamekloucen.cz
Web:www.zamekloucen.cz

Otevírací doba

MěsícDenČas
Leden - Říjen Po - St 9:00 - 18:30 otevřeno
Čt - Ne 9:00 - 21:00 otevřeno

Vstupné

Klasické prohlídky PROHLÍDKA ZÁMKU S PRŮVODCEM V DOBOVÉM KOSTÝMU 50 min.
Plné vstupné:220,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:180,00 CZK
Rodinné vstupné:700,00 CZK Max. 2 dospělí a 2 děti
Večerní a noční prohlídky VYCHUTNEJTE SI ATMOSFÉRU ZÁMKU LOUČEŇ PŘI SVÍČKÁCH
Plné vstupné:150,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:130,00 CZK
Rodinné vstupné:500,00 CZK Max. 2 dospělí a 2 děti
Dětské vstupné:130,00 CZK pro děti do 15 let
Seniorské vstupné:130,00 CZK pro osoby nad 65 let
Dětské prohlídky na zámku Loučeň
Čokoládové prohlídky
Adventní a vánoční prohlídky

Kapacita

Kategorie: Šlechtické ubytování
load