Tuny odpadků, množství černých skládek a nebezpečné zbytky vojenských objektů – to vše museli ochránci přírody odvézt v letošním a loňském roce z nové části rezervace divokých koní a dalších velkých kopytníků. Přesto ještě v rezervaci zůstává řada míst, která potřebují pomoc s odstraněním nevzhledných a nebezpečných pozůstatků po armádě, ale i odpadků navážených do těchto míst lidmi během tři desetiletí před vznikem rezervace.
„Všechno, co šlo, jsme odklidili s pomocí dobrovolníků. Přesto musí podstatnou část zvládat těžká technika, což vyžaduje velké finanční náklady,“ vysvětluje Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků v roce 2015 založila ve spolupráci s vědci.
Každý den práce těžké techniky přitom stojí více než 10 000 korun. Náklady výrazně zvyšuje letošní dramatické zdražení pohonných hmot. „Proto bychom chtěli o pomoc s financováním požádat veřejnost,“ doplnil Dalibor Dostál.
Lidé mohou přispět prostřednictvím speciální sbírky na portálu Darujme.cz https://www.darujme.cz/projekt/1206712. Každou korunu, kterou věnují, pak o stejnou částku navýší Fond pro udržitelný život, který v letošním roce založila společnost JRD GROUP. „Děkujeme všem, kdo nám s úklidem pomohli jako dobrovolníci i těm, kteří se nyní rozhodnou pokračování úklidu rezervace finančně podpořit. Bez podpory veřejnosti by se nám rezervaci nepodařilo vytvořit ani ubránit před různými tlaky. Obnova území vyžaduje stále hodně práce i finančních prostředků,“ ocenil Dalibor Dostál podporu veřejnosti.
To, že pastva velkých kopytníků krajině pomáhá, ukazuje nárůst početnosti vzácných druhů. Semenáčků ohrožených hořců křížatých díky velkým kopytníkům přibylo o více než 5500 procent, vzácných motýlů modrásků hořcových Rebelových o 1700 procent.
Ochránci přírody odstraňují z rezervace černé skládky a zbytky sutin po armádě postupně. Řada z nich se odhalí až poté, co velcí kopytníci odstraní bujnou vegetaci, která je skrývala. Odpadky nejsou jediným pozůstatkem lidské činnosti, které musí ochránci přírody z rezervace odstraňovat. Dalšími jsou zavlečené nepůvodní, invazní druhy rostlin a expanzivní křoviny, které se rozrůstají v důsledku změn klimatu a zatížení prostředí dusíkem z automobilového provozu, energetiky a zemědělské chemie. „Díky návratu velkých kopytníků dostala příroda potřebný impuls k tomu, aby se začala sama uzdravovat. Potřebuje pomoci jen s tím, co v ní zanechal člověk. Děkujeme všem, kterým není osud tohoto jedinečného místa lhostejný,“ uzavřel Dalibor Dostál.