Muzea a galerie v Mladé Boleslavi opět ožívají

Templ Mladá Boleslav, autor: archiv infocentra MB

Boleslavská muzea a galerie otvírají tento týden své expozice. Na co se můžete v jednotlivých prostorách těšit?


Leteckém muzeu Metoděje Vlacha návštěvníci uvidí novinku – model historického dopravního hydroplánu Saro Cloud.
Je to model historického dopravního hydroplánu Saro Cloud, který ze dřeva zhotovil pan Jan Hlinák a bezplatně ho zapůjčil pro vystavení v našem leteckém muzeu. Originál, který létal mezi válkami, se nezachoval celý, ale jen větší část jeho trupu, která je vystavěna ve vojenském muzeu v Praze ve Kbelích. Model je postaven v měřítku 1:39 a je umístěn ve vitríně na galerii v prvním patře leteckého muzea.

Muzeu Mladoboleslavska na vás čeká řada novinek uvnitř i venku – na hradním nádvoří je připravena bojovka s řadou úkolů, v prostorách hradu můžete zhlédnout výstavu o dětství před 150 lety s názvem Enyky, benyky, kliky bé…
Fotografický cyklus o proměnách Mladé Boleslavi Jak šel čas… pokračuje snímky z úprav náměstí Míru a chystáme i připomínku 400 let od staroměstské exekuce.
V pokladně muzea můžete zakoupit kromě propagačních materiálů např. čtivou knihu Václava Františka Rudolfa Staré obrázky boleslavské, podle níž je vytvořena volně přístupná výstava na hradním nádvoří. 

Stálou expozici ŠKODA Muzea doplňuje výstava „Ve znamení elektromobility“ o bohaté historii elektrifikovaných pohonů vozů Laurin & Klement / Škoda Auto a nové éře elektrické mobility české značky. K vidění je například dětský roadster Škoda Puck ze 40. let nebo o půl století mladší automobil ŠkodaEltra, z dalších vývojových stupňů připomeňme jeden z prototypů Škoda Octavia Green E Line. Nejnovější produkci zastupují vozy Škoda Citigoe iV a Škoda Enyaq iV, nechybí ani názorná prezentace moderních elektromotorů a baterií.
Depozitář prototypů a sportovních vozů je otevřen již od 3. května, v případě zájmu o prohlídku stačí kontaktovat recepci muzea. Muzejní obchod se otevře dle platného nařízení vlády 10. května. Dočasně je pozastaven program exkurzí do výrobních závodů Škoda Auto v Mladé Boleslavi, Kvasinách i Vrchlabí. Konkrétní podmínky regulace návštěvnosti budou upřesňovány dle aktuální pandemické situace.
Škoda Muzeum věnuje zvláštní pozornost také aktuálním výročím značky. K nejvýznamnějším milníkům a stimulům dynamického rozvoje společnosti Škoda Auto patří začlenění do nadnárodního koncernu Volkswagen, k němuž došlo před 30 lety. Mimo to muzeum připomíná například 60 let modelů Škoda Octavia Combi a Škoda 1202, dále 50 let od představení původní „vývojové studie“ Škoda 110 Super Sport a 40 let od premiéry téhož (výrazně upraveného) kupé ve filmovém hororu „Upír z Feratu“. Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi je otevřeno každý den od 9:00 do 17:00 hodin, 

Galerie pod věží zahajuje běžný provoz od středy 5. května novou výstavou Od Černína k Pekařovi - 333 let Gymnázia Dr. Josefa Pekaře. Po úterním neveřejném zahájení bude také zpřístupněna formou virtuální prohlídky. Výstava obsahově vychází z knihy 333 let Gymnázia Dr. Josefa Pekaře, jejíž křest proběhne 11. června ve 14 hodin v budově gymnázia.

Sbor českých bratří zatím zůstává pro veřejnost uzavřen. Mění se osvětlení a instaluje se rozsáhlá výstava fotografií Jindřicha Štreita, otevření se plánuje v posledním květnovém týdnu. 

Také Městský palác Templ se v úterý 4. května opět po čtyřech měsících otevře návštěvníkům v běžné otevírací době, tedy úterý až neděle 9.00 – 12.00, 13.00 – 16.00 hodin. V Templu naleznou návštěvníci bohatý program pro všechny bez rozdílu věku. Mohou navštívit stálou multimediální muzejní expozici věnovanou historii Mladoboleslavska od pravěku do počátku 17. století. Pro rodiče s dětmi je připraven zajímavý program, kdy si mohou expozici projít formou vědomostní „Hledačky" nebo si vyzkoušet ražbu mincí. Na parkánu si děti vyzkoušejí, jak pracuje archeolog (odkrývání kostrových hrobů, vyhledání nálezů v písku, očištění a skládání nálezů), zahrají si na pravěké lovce (hod oštěpem na makety zvířat) nebo navštíví polozemnici z 10. století (pec na chleba, tkalcovský stav, dřevěný xylofon …).

V galerii proběhne příští týden instalace výstavy obrazů Heleny Burešové „Barevné vrásky“. Autorka je absolventkou Mladoboleslavské univerzity 3. věku a volného času seniorů – kurzu kreslení a malby a dalších výtvarných technik u Mgr. Petra Hoška.

V respiriu bude od 13. 5. 2021 vystavovat ručně paličkovanou krajku Helena Kubíková.


Vytvořeno 4.5.2021 15:09:44 | přečteno 208x | kristyna.kleiblova
load